Unutulan mineral: Magnezyum

Yrd. Doç. Dr. Bülent Koçer

Yrd. Doç. Dr. Bülent Koçer

MAGNEZYUM / HAZİRAN 2016

Medicana Konya Hastanesi İç Hastalıkları Yrd. Doç. Dr. Bülent Koçer, çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen magnezyum eksikliğine karşı uyarıyor.

Magnezyum vücudumuz için neden önemlidir?

Magnezyum vücudumuzda en fazla bulunan dördüncü mineraldir. Vücudumuzdaki magnezyumun yarısı hücrelerin içinde, diğer yarısı da kalsiyum ve fosforla birlikte kemiklerde bulunur. Kan dolaşımında ise vücudumuzdaki toplam magnezyumun %1’i bulunmaktadır.

Magnezyum vücudumuzda, kemik dokusu, sinir dokusu, kasların çalışması ve kalp atımlarını düzenler ve kalsiyumla ortak görevleri vardır, kemiklerin kuvvetli olmasını ve bağışıklık sistemini destekler. Magnezyum kan şekerinin düzenli olmasını sağladığı gibi kan basıncını da düzenler ve enerji metabolizmasını ayarlar. Magnezyum ince barsaklardan emilerek böbreklerden atılır.

Hangi gıdalarda bulunur?

Ispanak gibi yeşil sebzelerde magnezyum bol miktarda bulunur. Kuru baklagiller, kuru yemiş (ceviz, badem gibi), tam tahıllar ve içme suyu magnezyum kaynağıdır. Yer fıstığı, kepekli ekmek, peynir, tavuk, biftek, patates, portakal, domates, soğan, incir, üzüm, hurma, ceviz, badem, tohumlar, çavdar, yoğurt, patates, havuç, kereviz, fındık, marul ve pırasa gibi yeşil sebzelerde de magnezyum bulunmaktadır.

Yeterli magnezyum almak için günde 5 porsiyon sebze ve meyve yenmelidir. Rafine besinlerde magnezyum çok az bulunur. Tam buğday ekmeğinde beyaz ekmeğe göre 2 kat daha fazla magnezyum vardır. Magnezyumun bir kısmını da içtiğimiz sudan alırız ve sert sularda daha fazla magnezyum bulunmaktadır.

Eksikliği nelere yol açar?

Günlük magnezyum ihtiyacı 320-420 miligram kadardır. Yeteri kadar yeşil sebze, fındık ve ceviz gibi magnezyumdan zengin gıdalarla beslenenlerde şeker hastalığı riskinin azaldığı gözlemlenmiştir. Yeteri kadar magnezyumdan zengin gıdalarla beslenenlerde Tip 2 diyabet adı verilen erişkin tip diyabetin daha az görüldüğü saptanmıştır.

Magnezyum eksikliğinde kaslarda kramplar oluşmaktadır. Magnezyumun kan şekerinin ayarlanmasında da önemli rolü vardır. Magnezyum yetmezliği olan şeker hastalarında göz dibindeki retina adı verilen damardan zengin bölgesinde daha fazla bozukluk görülmektedir, ayrıca koroner kalp hastalığı riski de artmaktadır. Şeker hastalarında idrarla magnezyum atılımı çok arttığından kanda magnezyum eksikliği sık görülmektedir. Bu nedenle şeker hastalarında magnezyum tetkiki yaptırmak çok önemlidir. Kanlarında magnezyumu az olan kişilere günde 300-350 mg magnezyum içeren ilaçlar verilmektedir.

magnezyumMagnezyum eksikliği hangi durumlarda sık görülür?

Magnezyumun barsaklardan emiliminin bozuk olması (barsak hastalıkları),

Besinlerle az miktarda alınması,

İdrar söktürücü ilaçların kullanımı (Lasix ilacı gibi ilaç alanlarda),

Gentamisin, amfoterisin, siklosporin gibi antibiyotikleri kullananlarda,

Cisplatin isimli kanser ilacını kullananlarda,

Şeker hastalarında,

Fazla alkol tüketenlerde,

Devamlı ishal olanlarda,

Devamlı potasyum ve kalsiyum eksikliği olanlarda,

Yaşlılarda,

Yukarıda sayılan durumlarda ilave magnezyum almak gerekmektedir. Bu amaçla kan magnezyumu ölçülmeli ve ona göre ilaç alımı yapılmalıdır.

Belirtileri nelerdir?

İştah kaybı,

Bulantı, kusma, yorgunluk ve halsizlik,

Depresyon ve kişilik değişiklikleri,

Kaslarda kramp,

Bacaklarda uyuşma, his kaybı,

Kalp atışlarında bozukluk,

Kalpteki koroner damarlarda kasılma,

Bayılmalar, kasılmalar,

İleri magnezyum eksikliğinde oluşan kalsiyum düşüklüğü,

Kanda potasyum düşüklüğü meydana gelmektedir.

Magnezyum ilacı nasıl kullanılır?

Magnezyum eksikliği koyu yeşil ve yapraklı sebzeleri bol yiyerek giderilmeye çalışılmalıdır. Aşırı düşük magnezyum varsa damar yoluyla doktor kontrolünde tedavi edilir. Oral magnezyum ilaçları da takviye olarak kullanılır, bazı magnezyum ilaçları ishal yapabilir. Böbrek yetmezliği olanlar magnezyum ilacı alırken hekimine danışmalıdır, bu hastalar idrarla magnezyum atamadığından kanda magnezyum birikmektedir.

Magnezyum alımı, kemik erimesi (osteoporoz) tedavisi için de çok faydalıdır.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş