Terlemenin çaresi iyontoforez ve botoks

Prof. Dr. Gonca Gökdemir

Prof. Dr. Gonca Gökdemir

Aşırı terlemenin kişinin hayatını olumsuz etkilediğini söyleyen Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Gonca Gökdemir, aşırı terlemede kullanılacak en iyi yöntemlerin iyontoforez ve botoks olduğunu söylüyor. Cerrahi müdehaleler ise uygulandığı bölge dışında başka bölgelerde aşırı terlemeye neden olabiliyor.

Aşırı terlemenin sebepleri nelerdir?

Terleme iki şekilde ortaya çıkar. Birincil (esansiyel) terleme, psikolojik faktörler, stres, utanma, heyecan gibi duygusal değişikliklerde oluşan aşırı terleme durumu. Diğeri ikincil (sekonder) terleme, altta yatan bazı hastalıklar (tiroid hastalıkları, menopoz dönemi, yüksek tansiyon, nörolojik bazı hst..), ilaçlar, alkol, kafein gibi maddelere bağlı ortaya çıkan aşırı terleme durumu. Biz burada herhangi bir hastalığa bağlı olmayan aşırı terleme rahatsızlığından bahsediyoruz.

 

terlemeAşırı terleme bazı cilt hastalıklarına neden olur mu?

Aşırı terlemenin olduğu alanlarda mantar hastalıkları görülebilir. Cildin bu bölgelerinde kötü kokulu mantar infeksiyonlarına neden olabilirler. Bazı bakteriler terli ortamlarda daha fazla ürerler ve bu durumda bakteriyel infeksiyon oluşuma neden olabilirler. Bu durumda bazen akıntılı ve kötü kokulu, hatta terin renklenmesine yol açan problemler oluşturabilirler. Aşırı terleme terin ciltte oluşturduğu tahrişe bağlı ekzemalara da neden olmaktadır. Ekzemalar ciltte kızarıklık ve bazen pullanma şeklinde ortaya çıkar, çok kaşıntılı olabilir, kişinin sosyal hayatını olumsuz etkileyebilir.

Aşırı terlemenin daha sık görüldüğü yaş aralığı var mıdır?

Aşırı terleme en çok 18-25 yaş arasında görülmektedir. Yapılan çalışmalarda aşırı terleme toplumda yüzde 5 oranında görüldüğü saptanmıştır. Aşırı terleme sorunu artan yaşla birlikte azalabilir. Ancak ileri yaşlarda da görülebilir.

Nasıl tedavi edilir?

Aşırı terleme tedavisinde ilk tercih edilecek yöntem terlemeyi önleyici krem, deodorant ve solüsyonların kullanımı olmalıdır. Ancak bu yöntemlerin sürekli ve uzun süreli kullanımı gereklidir ve etkileri çoğu zaman yetersizdir. Aşırı terleme tedavisinde iyontoforez yöntemi kullanılabilir. Elektrik akımı yoluyla terlemeyi önleyen bir metoddur. Özel bir cihaz ile iyontoforez uygulanmaktadır. Ancak koltukaltı terlemelerinde uygulanamaz. Aşırı terleme tedavisinde en etkin tedavilerden biri botoks injeksiyonlarıdır. Özellikle yüz, koltukaltı ve avuç içi bölgelerinde tek seans ile terleme tamamen kaybolur. Botoksun etkisi 6-8 ay kadar sürmektedir. Botoks işlemi yapıldıktan sonra 4-7 gün içinde terlemede yavaşlama olur. İşlemden on gün sonra terleme tamamen azalır.

Aşırı terleme tedavisinde cerrahi operasyonlar da uygulanmaktadır. Terleme bölgesindeki ter bezlerinin çıkarılması ya da terlemeye neden olan sinirlerin bloke edilmesi yoluyla terleme tedavi edilir.

Botoks ya da ameliyat ile terlemeyi kesmenin yan etkileri var mı?

Aşırı terleme tedavisinde uygulanan botoks injeksiyonlarının herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak cerrahi yöntemler sonrasında cerrahinin uygulandığı bölge dışındaki bir bölgede aşırı terleme (kompansatuar terleme) önemli bir yan etkidir ve kalıcıdır.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş