SANATIN VE SOSYAL MEDYANIN GÜCÜYLE ORGAN BAĞIŞI KAMPANYASI…

#BizSizeDonörüz!

Astellas İlaç Türkiye’nin koşulsuz katkıları ve Türkiye Organ Nakli Vakfı (TONV)’nın desteğiyle 3 – 9 Kasım Organ Bağışı Haftasında sosyal medya kampanyası düzenlendi. #BizSizeDonörüz etiketli sosyal medya paylaşımlarıyla kolektif bir katılımın sağlandığı kampanyada, sanatçı Seçkin Pirim’in tasarladığı heykel 3D printer ile üretilerek organ bağışına çağrı yapıldı.


Soldan Sağa: Ayçın OĞUZ (Pazarlama Direktörü), Esra YAZICI (İK Direktörü),
Seçkin PİRİM (Heykel Sanatçısı) ve Burcu GÜLER (Kıdemli Ürün Müdürü).

Astellas İlaç hakkında kısaca bilgi paylaşır mısınız? En son organ bağışı farkındalığı konusunda gerçekleştirdiğiniz #BizSizeDonörüz! Projesini değerlendirebilir misiniz?

Esra Yazıcı / İK Direktörü: Astellas, kökleri 1894 yılına uzanan bir Japon ilaç firmasıdır ve “Yarınları Değiştirmek” kararlılığında, sağlık alanında değişiminin öncüsü olarak hastalar için yenilikçi bilimi değere dönüştürmek vizyonuyla çalışmalarını sürdürmektedir. Japonya’nın en büyük ikinci ilaç firması olan Astellas, dünyada ilk 20 büyük ilaç firması arasında yer almaktadır.

2018 yılı; Astellas İlaç Türkiye’nin 10. yılını, Türkiye’deki hastaları inovatif ilaçlarımızla buluşturduğumuz geçmişimizi ve gelecek taahhütlerimizi kutladığımız bir yıl oldu. Türkiye’de faaliyet göstermeye başladığımız 2008 yılından bu yana büyümeye ve ihtiyacı olan kişilere ulaşmaya devam ediyoruz. Ülkemizde Organ Nakli (Transplantasyon), Üroloji, Onkoloji ve Enfeksiyon alanlarında yoğun olarak faaliyet gösteriyoruz.

“Biz Size Donörüz” projesi, toplumun büyük bir bölümünü etkileyen organ bağışı sürecinin hatırlatılmasını sağlayan oldukça önemli bir girişim oldu. Ön hazırlığı boyunca, en akılda kalıcı mesajın ne olacağının uzun uzun tartışıldığı ve nihayetinde ortaya çıkan mesajda 1 iken çok olmanın ne kadar kıymetli olduğunun özellikle vurgulandığı çok kıymetli bir proje oldu. Bu kapsamda Türkiye Organ Nakli Vakfı’na çok teşekkür ediyoruz.

Transplantasyon, Astellas için ne ifade ediyor? En son gerçekleştirdiğiniz “Biz Size Donörüz” kampanyanızla ilgili bir değerlendirme yapabilir misiniz?

Ayçın Oğuz / Pazarlama Direktörü: Transplantasyon alanı Astellas’ın temel alanıdır. Türkiye’de daha ofisimiz kurulmadan faaliyet göstermeye başladığımız, Astellas İlaç 10 sene önce kurulduğunda da ilk tanıtıma başladığımız tedavi alanıdır. Bu alanda hastalara değer yaratan iki ürünümüz mevcut. Böbrek ve karaciğer nakli geçiren hastaların yaklaşık yarısında, 10 yıldan sonra greft kaybı söz konusu. İki sene önce Türk tıbbının hizmetine sunduğumuz günde tek doz kullanılan yeni formumuzla, karaciğer nakli geçiren hastalarda greft sağ kalımını daha da uzattığımız görüldü. Bu nedenle bu alanın öncü firması olarak biz de organ nakil sayılarının artması, nakil bekleyen hasta sayısının azalmasında sorumluluk hissediyoruz. Geçen yıllar içerisinde artmış olmasına rağmen, Türkiye’deki kadavradan organ nakli 7,4 pmp, yani milyon popülasyonda 7,4. Karşılaştırmak gerekirse bu oran İspanya’da 40’larda. Bu nedenle de bu oranın artması için özellikle son iki yıldır organ bağış haftasında farkındalık projelerine destek oluyoruz.

Günlük hayatta çok sık kullandığımız “Biz size döneriz…” cümlesinden ve organ bağışı bekleyen hastalar için aslında bu cümlenin hayatlara mal olduğundan yola çıkarak bunun yerine “Biz Size Donörüz!” demeye karar verdik. Bu noktada Seçkin Pirim’in içgörüsü ve aldığı ilhamla oluşturduğu eserin özü, kampanyayı daha da zenginleştirdi. Türkiye Organ Nakli Vakfı sitesinden başlatılan ve bu alanda ilk defa yapılan kolektif kampanya, sosyal medyanın da gücüyle beklediğimizin üzerinde ses getirdi.

Hastaların nakil sonrası yaşam kalitelerini artırmak için Astellas ne gibi çözümler sunuyor? “Biz Size Donörüz” projesinin çıkış noktasını ve kampanya sürecini anlatır mısınız?

Burcu Güler / Kıdemli Ürün Müdürü: Türkiye’de yaşayan organ nakil hastalarının yaşamlarına en iyi şekilde devam edebilmeleri için iki farklı ürünümüzü Türkiye’nin her noktasına, her il ve ilçesine ulaştırıyoruz. Bu projede, hem kolektif bir iş yapmayı hedefledik hem de farklı dinamikleri olsun istedik. Ünlü heykeltıraş Seçkin Pirim’le bir araya gelerek projenin içgörüsünü şekillendirme sürecine girdik.

Bu kampanya kapsamında 3D bir heykel yapmaya karar verdik ve bu heykelin sesimizi duyuracağımız insanların sosyal medyadaki paylaşımlarıyla hayat bulmasını kurguladık. Instagram ve Twitter’da paylaşılan her bir gönderi, 3D heykelin basılması için bir adım oldu ve böylelikle Türkiye’nin ilk kolektif 3D organ bağışı heykelini yapmış olduk.

Seçkin Pirim heykelin hikayesini ve içgörüsünü çok güzel bir şekilde özetliyor: “Organ bağışı yapmak demek organ bağışladığınız kişi için hayata nokta değil, virgül koyarak devam etmek anlamına gelir. Heykel, bir virgül olarak tasarlandı ve bu virgül bir bireyi simgeledi. Karşısına bir virgül daha yerleştirdim ve bu virgül, ona organ bağışlayan, hayatına devam edip virgül koymasını sağlayan kişiyi temsil etti. Karşılıklı duran bu iki virgül, birbirine destek olan bir figür haline geldi ve bu figür bir kalbi oluşturdu. Kalp, yaşamımızın devamlılığını, varoluşumuzu temsil ediyor.”

Bu hikâye bizleri derinden etkiledi ve birbirine girift yapıdaki bu hikâyeyi binlere ulaştırmayı amaçladık.

Referanslar:

(1) Adam R, et al. Am J Transplant. 2015;15 (5): 1267-1282.
(2,3) https://organ.saglik.gov.tr https://organ.saglik.gov.tr/0TR/70Istatistik/OrganNakilIstatistikKamusal.aspx

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş