Sağlık yönetimi doktora programı açıldı

Prof. Dr. Haydar Sur

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü çatısı altında Sağlık Yönetimi doktora programı açıldı. Program ile Türkiye’de gerek saha araştırmacısı gerekse akademisyen ihtiyacının karşılanması hedefleniyor. Kayıtları devam eden programa 10 öğrenci alınacak. Enstitü Müdürü Prof. Dr. Haydar Sur, program ile bu mesleği en iyi şekilde icra edebilecek, gerekli donanıma sahip kişiler yetiştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Ülkemizde profesyonel sağlık yöneticileri için lisans eğitimi veren kurumların 30’un üzerinde olduğuna dikkat çeken Sur, ülkemizde lisans eğitimi veren akademisyenlere de ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Lisansüstü programlarla profesyonel lisansiyer yetiştirme çabası içinde sağlık yönetimi öğrencilerinin hocalarını yetiştirmeyi hedeflediklerini belirten Sur, günümüzde bu alanda yaklaşık 500 akademisyene ihtiyaç olduğunu kaydetti. Bu bağlamda üniversite olarak ülkemizin ihtiyacının karşılanmasında önemli bir açılım sağladıklarını belirten Prof. Dr. Haydar Sur, şu değerlendirmelerde bulundu: “Doktora demek bir bilimin felsefesi ve düşüncesine bilimsel çalışmalarına hizmet edecek donanıma sahip olmak demek. Şunu söylemeliyim ki bu alanda literatür yetersiz. Saha araştırmalarını yapacak kişilerin de en az doktora eğitimi alması gerekir. Böylece bilim adamı üretimine de katkı sağlayacağız. Bu kişiler proje de üretecek. Projeler yayına dönüşecek, literatüre girecek. Ulusal ve uluslararası yayınlarla ülkemizin uluslararası arenada prestijini de artıracak.”

Üniversite olarak bu alanda akademisyene ihtiyacı duyduklarını, programı başarıyla tamamlayan kişileri istihdam edeceklerini de sözlerine ekleyen Sur, doktora programına 10 kişi alacaklarını, kayıtların sürdüğünü söyledi.

 

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş