Saç Vücudun Barometresidir

Genel sağlığımız bozulduğunda saç ilk sinyal veren yapıdır. Trikolojist Evrim Bayraktar, “Saç vücudun barometresidir. Kişinin saçı ile ilgili şikayetleri arttığında ilk araştırılması gereken saçın yeterli besin alıp almadığı olmalıdır. Bu nedenle kişinin öncelikle neden saç kaybettiği tanısının konulup, araştırılması gerekmektedir” dedi. Bu tanıyı koymanın en kolay yolunun kan testi olduğunu bildiren Bayraktar, “Bu durumda sıklıkla yapılan hata ezbere vitamin kullanımıdır.
Besin kaybına bağlı saç kayıplarında profesyonel yaklaşım saç dökülmesini (şampuan veya losyonlarla) durdurmak/maskelemek olmamalıdır, aksine bu sonucu yaratan temel sorunu tanımlamak gerekir. Saçta eksik olan temel sorun giderildiğinde saç sorunu çoğu zaman kendiliğinden iyileşecektir. Bu aşamada süreci hızlandırmak ve iyileşmeyi takviye etmek amaçlı ürünler önerilebilir’’ dedi.

Saça Yararlı Besinler
Bayraktar, saç sağlığını desteklemek için faydası bilinen bazı besin kaynakları şöyle sıraladı: l Protein yönünden zengin “ kırmızı et” tüketimi saç için çok faydalıdır. l B vitamin grupları, özellikle “Biotin” içeren tahıllı gıdalar, ciğer, yumurta, soya ve mayalı yiyecekler kırılgan saç yapısını desteklerler. l Balık tüketmek, içinde Omega3 yağ asitleri, B12, Demir barındırması sebebiyle saçtaki parlaklığı sağlar ve saç derisini canlandırır. l Baklagiller, iyi bir protein desteğidir. İçeriğinde demir, çinko ve biotin bulundurur. l Fındık yüksek oranda selenyum, çinko ve faydalı yağ asitleri içeriği sebebiyle saç cilt sağlığı için faydalıdır.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş