Saç Dökülmesi ve Genetik Yatkınlık

Saç dökülmesini her gün yaşarız. Bir günde 50-100 tel saçımızı kaybederiz. Bu tolere edilebilir bir durumdur. Ancak 100 telin üzerinde saç dökülmesi kelliğe doğru gidişin bir işareti olabilir.

Saç dökülmesinin birden fazla nedeni vardır. Demir eksikliği anemisi, hipo ve hipertiroidi, lupus ve polikistik over hastalığı saç dökülmesine en sık neden olan hastalıklardandır. Ancak pek çoğumuzun da bildiği gibi en sık gördüğümüz saç dökülmesi yaşlılıkla ilişkili olan ve daha fazla erkeklerde görülen tipidir. Erkeklerde daha sık gördüğümüz saç dökülmesi çoğunlukla 30’lu yaşlarda, bazen 40’lı yaşlarda başlar ve genellikle saç alın çizgisinin geriye gitmesiyle karakterizedir. Son yapılan ve 52.000 kişinin sonuçlarının analiz edildiği bir çalışma genetiğin saç dökülmelerinde önemli bir faktör olduğunu teyit etti.

PLOS Genetics dergisinden yayınlanan yazıda araştırıcılar UK Biobank olarak tanımlanan ve 500.000 üzerinde kayıt olan bir sağlık verisi içinde yer alan 52.000 erkeğin verileri kulanmışlar. Sonucunda erkek tipi kellik ile ilişkili 250 bağımsız genetik bölge tespit etmişler. Bu bölgelerin kodlanması ile beraber genetik skorlama sistemi geliştirmişler. Skorların karşılaştırılması yapıldığında kellik skoru ortalamanın altında olanların %14’ünde ciddi kellik varken, %39’unda hiç yok. Skoru yüksek olanlarda ciddi kellik oranı %58 görünüyor. Bugüne kadar yapılmış en büyük kellik ve genetik araştırması bu çalışma. Bilinenin bir teyiti olsa da bilimin özünde zaten verilerin tekrarlanması var. Bir de çalışmanın boyutu geniş olunca literatürde önemli bir yer almış oluyor.

Altta yatan neden genetik olunca en azından bugün için saç kaybını önlemek için yapabileceğimiz bir değişiklik yok gibi görünüyor. Tabii ki erkek tipi dökülmesi bir tedavi gerektirmez ama estetik açıdan bir ihtiyaç olabilir. Bunun için piyasada bulunan ilaçlar etkin bir yardımcı tedavi olarak karşımıza çıkıyor. Son yıllarda oldukça popüler olan saç ekimi de iyi bir seçenek. Ama saç ekimi olabilmesi için verici olan sahanın sağlıklı saç köklerine sahip olması gerekli. Neyse ki bu verici bölge dökülmeden etkilenmiyor. Sağlıkla kalın…

Yazı: http://dx.doi.org/10.1371/journal.pgen.1006594

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş