Moonlight (*) : Mavi ve Siyah

“Ay ışığında siyah çocuklar mavi görünürler”

Moonlight, yönetmeni Barry Jenkins tarafından Tarell Alvin McCraney’nin In Moonlight Black Boys Look Blue(**) adlı oyunundan senaryoya uyarlanmış bir film. 74. Altın Küre Ödüllerin’de drama türünde en iyi film ödülünü kazanan Moonlight; en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi uyarlama dahil sekiz dalda Oscar’a aday gösterildi. Siyahların merkezinde olduğu anlatımları dahi bulmak zorken, siyah LGBTIQ bireylerin merkezinde olduğu anlatımlarla karşılaşmak çok daha zor ve Moonlight bunlardan biri.

Film, Miami’de uyuşturucu bağımlısı annesiyle yaşayan Chiron’un büyüme ve kendini keşfetme hikayesi, ve bu hikayeyi Chiron’un hayatındaki farklı zaman dilimlerini temsil eden üç bölümde anlatıyor: i.Little, ii.Chiron ve iii.Black. Chiron henüz daha kendisi bile cinsel kimliğini keşfedememişken akranları tarafından lanetlenen cinsel kimliği yüzünden sözlü ve fiziksel saldırılara maruz kalan bir çocuktur. Filmin birinci bölümü de Chiron’un çocuklar tarafından kovalandığı bir sahne ile açılır, terk edilmiş bir eve saklanan Chiron yerel uyuşturucu satıcısı Juan’ın dikkatini çeker, Juan Chiron’u kız arkadaşı Teresa’yla tanıştırır, çift başta fazlasıyla çekingen ve ürkek olan Chiron’un zamanla ve sabırla güvenini kazanır ve aralarında güçlü bir bağ oluşur. İkinci bölümde Chiron, ergenlik dönemindedir. Okulda kendisiyle uğraşan birkaç çocukla başı beladadır. Annesinin uyuşturucu problemi yüzünden aralındaki ilişki son derece dengesizdir; Teresa onun için sığınacak bir liman olur. Bir akşam arkadaşı Kevin’la yakınlaşırlar, fakat ertesi gün Chiron’la uğraşan Terrell adlı bir çocuk Kevin’dan birini dövmesini ister ve o kişi Chiron’dur.

Bütün bu olayların sonucunda Chiron cinsel kimliğini, bir bütün olarak benliğini gerçek anlamda paylaştığı ve deneyimlediği tek insanın, kendisinin de son derece tanıdık olduğu o baskı altında sıkışarak kendisine savurduğu yumruklar, Terrell’a ve onun temsil ettiği, toplumda yer edinmiş olan homofobiye ve ayrımcılığa duyduğu öfke Chiron’u siyah bir genç olmasının da getirdiği “kolaylıkla” parmaklıklar ardına götürür. Üçüncü bölümde, Chiron artık genç bir yetişkindir, dışarıdadır, Atlanta’da kendine yeni bir yaşam kurmuştur.

Bir gece aldığı bir telefon onu geçmişine ve çevresindeki neredeyse herkesin ve her şeyin ondan çaldığı benliğine götürecek yolun başlangıcı olur. Moonlight, samimi hikayesi, başarılı anlatımı, görselliği ve oyunculuklarıyla bir bütün olarak göz dolduruyor. Özellikle, film boyunca birçok sahnede kullanılan mavi ışık filmin görsel anlatımının en güçlü parçalarından biri ve Juan’ın Chiron’a anlattığı bir anısındaki yaşlı bir kadının sözlerine gönderme yapıyor: “Ay ışığında siyah çocuklar mavi görünürler”. *) Ay Işığı **) Ay Işığında Siyah Çocuklar Mavi Görünürler “Ay ışığında siyah çocuklar mavi görünürler”

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş