“Kadın kalbi için tanı ve tedavide yeni stratejiler olmalı”

lale-11

Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu

KADIN KALP / EYLÜL 2016

Kadınların kalp krizinden ölüm oranının erkeklerden fazla olduğunu söyleyen Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu, ‘’Avrupa’da kadınların % 51’i kalp damar hastalıklarından, % 3’ü meme kanserinden öldüğü halde, genel algı kadında asıl ölüm nedeninin meme kanseri olduğu şeklindedir. Östrojenin kadınları kalp hastalığından koruduğu sanılıyor, halbuki sadece hastalığın erkeklere göre10 yıl daha geç ortaya çıkmasını sağlıyor” dedi.

ÇALIŞMALARDAN ÇOK DİKKAT ÇEKİCİ SONUÇLAR ÇIKTI

Türk Kardiyoloji Derneği bünyesinde Kadın ve Kalp Sağlığı Proje Ekibinin kadınlarda kardiyovasküler hastalıklar konusunda Avrupa Kardiyoloji Derneği ile işbirliği içinde araştırma ve eğitim yaptığını anlatan Prof. Dr. Tokgözoğlu, “Ülkemizin de katıldığı 24 Avrupa ülkesinde yapılan Euroaspire çalışmalarında hareketsizlik, kilo fazlalığı, psikososyal faktörler gibi yaşam tarzından kaynaklanan sorunların kadınlarda kalp hastalıklarına yakalanma açısından daha önemli olduğu görüldü. Her iki cinsiyetin de sigara içmemesi, sağlıklı beslenip hareketli kalarak kilo almaması, yüksek tansiyon, kolesterol veya şeker gibi risk faktörleri varlığını bilmesi gerekir” dedi.

Heart CareTokgözoğlu şöyle devam etti: “2007 yılında Avrupa Kardiyoloji Derneği (ESC), Avrupa Kalp Ağı (EHN) ile birlikte, konuya dikkat çekmek için Avrupa Kalp Sağlığı Stratejisi çerçevesindeki Avrupa Kalp Sağlığı Projesi içinde “Kadınlar ve Kalp Damar Hastalıkları” programını başlatmış ve bu konu ile ilgili uzmanlara, kamu otoritelerine ve araştırmacılara yönelik önerileri de içeren kapsamlı bir rapor hazırlamıştır. Burada amaç, kadınlarda risk belirleme, tanı, tedavi ve klinik çalışmalar konusunda yeni stratejiler oluşturup mevcut durumun daha iyiye gitmesini sağlamaktır.”

egzersiz-kalp-saglilgi

TOKGÖZOĞLU’NDAN 5 ALTIN ÖNERİ:

1 Asla sigara içmeyin

2 Özellikle orta yaşa girerken kilo almayın

3 Hareketsiz kalmayın

4 Sağlıklı beslenin, işlenmiş gıdalardan, tuz şeker ve aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durun

5 Özellikle ailede kalp hastalığı varsa hekim kontrolünü ihmal etmeyin

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş