22 Eylül 2020

Tıp Dünyasından Güncel Haberler

Hücre 211

Yeni işe alınan bir gardiyan hayatta kalabilmek için bir mahkuma dönüşmek zorunda kalır.

Hücre 211 yönetmenliğini Daniel Monzón’un üstlendiği, Francisco Pérez Gandul’un aynı isimli romanından uyarlanmış 2009 yapımı bir İspanyol filmi. Filmin başrollerinde Alberto Ammann ve Luis Tosar’ı izliyoruz.

Juan Oliver (Alberto Ammann) hapishanede gardiyan olarak işe başlayacaktır ve iyi bir izlenim bırakmak için bir gün önceden hapishaneye gider. Gardiyanlar Juan’a hapishaneyi gezdirdikleri sırada bir kaza sonucu Juan başına aldığı bir darbenin etkisiyle bayılır. Gardiyanlar, Juan’ı hemen yakındaki boş olan bir hücreye taşırlar, 211 numaralı hücreye. Doktorun gelmesini beklerlerken hapishanede büyük bir isyan çıkar ve gardiyanlar Juan’ı hücrede bırakıp gitmek durumunda kalırlar. Uyandığında hapishanenin kontrolü Malamadre (Luis Tosar) ve yanındaki birkaç mahkumun eline geçmiştir.

Malamadre, Juan’ın da bir mahkum olduğunu düşünür ve Juan da hayatta kalmak adına bir mahkummuş gibi davranmaya başlar. Malamadre hapishanede ETA örgütüne mensup mahkumların da olduğunu öğrendiğinde onları pazarlık aracı olarak kullanmaya karar verir. Bu durum haberlere çıktığı anda ülke çapında hapishane isyanları patlak verir ve Bask bölgesinde protestolar başlar. Juan, devletin de işin içine girmesiyle gittikçe daha politik hale gelen durum karşısında tek başına kaldığını fark eder; kendini kurtarmak ve Malamadre’ye tüm ülkeyi etkileyecek bir anlaşma yapmasında yardım etmek arasında sıkışıp kalmıştır.

Gişede de başarı yakalamış olan film En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Aktör, ve En İyi Uyarlama Senaryo da dahil olmak üzere sekiz Goya Ödülü kazanmıştır.