Genel cerrahide üç ameliyattan biri fıtık

Türkiye’de yaklaşık 100 kişiden beşinde fıtık görülüyor. Bu fıtıkları bunların yüzde 80’e yakını kasık fıtığı. Erkeklerde kadınlara göre 7-8 kat daha fazla görülen kasık fıtıkları kabızlık, kronik öksürük, ani hareketler, ağır yük kaldırma, şişmanlık gibi nedenlerle oluşuyor. “Genel cerrahide neredeyse ameliyat ettiğimiz her üç hastadan biri fıtık hastasıdır” diyen Medical Park Fatih Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Adem Dervişoğlu; kasık fıtığıyla ilgili şu bilgileri verdi:

Kasık fıtıkları iki nedenle oluşur. Birincisi doğumsal nedenlerdir. Erkeklerde, ana rahminde testisler karın içerisindedir. Doğuma yakın dönemde yer değiştirerek skrotuma inerler. Bu yer değiştirme esnasında, bu alanda zayıflık ortaya çıkarsa fıtık olabilir. Kasık fıtıklarının indirekt şekli bu şekilde oluşur. İkincisi, kasık kanalı, bu bölgenin zayıf bir alanıdır. Kasık bölgesini zorlanması sonucu oluşan yırtıklar fıtık oluşumuna neden olabilir.

fıtık

KRONİK ÖKSÜRÜK FITIK EDİYOR

Kasık bölgesini zorlayan nedenler; kabızlık, kronik öksürük, ani hareketler, ağır yük kaldırma, şişmanlık, karın içinde sıvı birikmesi (asit) olarak belirtilebilir. Bunların hepsi kasık bölgesinin anatomik yapısını zorlayarak fıtıklarının oluşmasına neden olabilir. Genel cerrahide neredeyse ameliyat ettiğimiz her üç hastadan biri fıtık hastasıdır. Genel cerrahi pratiğinde bizim sık gördüğümüz bir hastalık grubudur; 100 hastadan 5’inde görülür ve bunların yüzde 80’e yakını kasık fıtığıdır. Karın duvarı fıtıklarının yüzde 90’ı kasık fıtığıdır.

EN SIK ERKEKLERDE GÖRÜLÜYOR

Karın duvarı fıtıkları, toplumun yaklaşık yüzde 2-5’inde görülürler. Kasık fıtıkları erkeklerde kadınlara göre 7-8 kat daha fazla görülüyor. (yaklaşık yüzde 10’u da iki taraflı fıtıklardır). Çünkü erkeklerde kasıklarda potansiyel zayıflık oluşturan kasık kanalı bulunur. Kadınlarda ise yumurtalıklar karın içinde oluşuyor. Testisler gibi karın dışına doğru yer değiştirmiyorlar.

Kasık fıtıkların çeşitleri nelerdir?

Kasık bölgesinde 3 tip fıtık görülür:

1) İndirekt fıtıklar: Kasık kanalından geçerek oluşan fıtıklardır. Doğumsal bir zayıf noktadan çıktıkları için oluş nedenleri doğumsaldır. Ancak ortaya çıkmaları her zaman çocukluk döneminde olmayabilir, erişkinlerde de kanalın bir zorlanma sırasında aniden açılması sonucu ortaya çıkarlar.

2) Direkt fıtıklar: Kasık ön duvarının zorlanma (öksürük, kabızlık vb.) sonucunda yırtılması ile oluşan fıtıklardır.

3) Femoral fıtık: Bu fıtık türü, kadınlarda, erkeklerde olduğundan fazla görülür. Fıtık, kasık bağının altındadır ve aşağı, üst bacak bölgesine doğru iner.

KİSTLE KARIŞTIRILIYOR

Uzun yürüyüşler yapamaz, oturup kalkarken ağrıları olabilir. Uzun süre ayakta kaldığında ağrıları artabilir. Kasık fıtıklarının tanısı, genellikle fizik muayene sonucunda konulur. Bazen şişlik oluşmadan ağrı varsa ultrason veya MR gerekebilir.

 

HEM ŞİŞLİK

HEM AĞRI

YAPAR!

· Kasık fıtığında en sık belirti kasık bölgesinde oluşan şişliktir. Şişlik genellikle ayakta veya yürüme sırasında ortaya çıkar, yatınca kaybolur. Şişlik zamanla büyüyerek, kişinin günlük yaşamını olumsuz etkiler, hareket etmesini ve aktivitelerini kısıtlar.

·Başlangıç döneminde fıtıklar kendiliğinden yatınca kaybolurken, fıtığın büyümesi ile hasta el ile fıtığı içeriye iter.

· Ağrı, kasığın zorlanması durumunda ortaya çıkan diğer bir şikayettir. Bu ağrılar zamanla artar.

· Hareket veya eğilip doğrulma sırasında zorlanma olur.

· Yürüme zorluğu da ilerleyen dönemlerde ortaya çıkabilir.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş