22 Eylül 2020

Tıp Dünyasından Güncel Haberler

Evde gençleşmenin yolu bulundu!

Op. Dr. Hüseyin Güner

Superplast Güzellik Merkezi’nin kurucusu, alanının en önemli isimlerinden Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Güner, bu kez cerrahi yöntemlerle değil, egzersizle yüz gençleştirmenin yepyeni ve mucizevi yöntemini anlattı. FDA onaylı, basit, ucuz ve kullanımı kolay Facial Flex ile genç kalmak, cildi rejenere ederek yıllar önceki yüz ovaline yeniden kavuşmak ve botoksun etkisini artırmak mümkün. Egzersizin kanıta dayalı tek gençleştirme yöntemi olduğunu söyleyen Op. Dr. Güner’den özellikle kadınları ilgilendiren bu yeni uygulama hakkına bilgi aldık.

 

✔ Sizin Facial Flex ile tanışmanız nasıl oldu?
Bir süre öncesine kadar doğal yöntemlerden sadece yüz yogasının olumlu etkisini biliyordum. Bundan 10 yıl kadar önce sigara içen, hafif alkol kullanan, cilt kalitesi de çok fazla iyi olmayan, ancak buna rağmen kendi yaşıtlarından daha genç görünen bir hastam oldu. Kendisine ısrarla bunun sırrını sorunca bana Facial Flex adlı ürünün varlığından bahsetti. Amerika’da kaldığı süre içerisinde yıllarca bu aletle düzenli yüz egzersizi yaptığını ve yüzündeki bu fit görünümün onun sayesinde olduğunu ifade etti. O zamana kadar bu aletin mevcut olduğundan açıkçası haberdar değildim. Bu bilgiye eriştikten sonra Facial Flex’i bazı olgularımda hastalarıma önermeye başladım. Ama o zaman çekincem hastalarımın bu ürüne erişimlerinin çok kolay olamayacağı şeklinde idi. Ancak yakın bir zaman önce ilginç bir olay yaşadım. Bir arkadaşımın yakını yüzünde hafif bir sarkma şikayeti ile bana geldi. Kendilerine bu cihazı temin edip kullanmalarını önerdim. Arkadaşım bu ürüne Amerika’dan ulaşmış ve kendi yakınına vermiş. Bu süre sonunda hastam kendisinde mucize bir gençleşme fark etmiş. Kendisi de girişimci olan bu dostum üründen çok etkilenerek bir doktor arkadaşı ile birlikte bu ürünü Amerika’dan Türkiye’ye getirmeye karar vermişler. Şu anda bu ürün Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nca Tıbbi Cihaz olarak onaylanmış durumda. Artık kadın ya da erkek herkes bu ürünü merkezlerden ya da eczanelerden alabilirler, ürünle ilgili bilgilere Türkiye distribütörü olan Coarta firmasından ulaşabilirler.

✔ Bu cihazın mantığı nedir, nasıl etki ediyor?
Mantığı şu: İnsan, vücudunun herhangi bir yerini egzersizle çalıştırdığı zaman zaten bütün vücut gençleşiyor. Gençleşmenin ilacı ne yediğimiz, ne içtiğimiz, ne sürdüğümüz, ne de güneşten korunmadır. Hepsiyle ilgili tartışma vardır. Doğru ellerde yapıldığında botoks, dolgu insanı daha genç gösterebilir, ama insanı gençleştirdiğinden emin olduğumuz tek şey var; egzersiz.

✔ Yani her gün yarım saat tempolu yürüyen bir insanın yüzü de mi gençleşiyor?
Yüzde yüz! Her gün ya da en azından haftada birkaç gün tempolu yürümek iyidir ama en iyisi günde 20 dakika koşmaktır. Genç kalmak demiyorum bakın, gençleşmek için, yani daha da geriye gitmek için koşmalısınız. Ancak esas olarak bir bölgeyi çalıştırmak o bölgeyi rejenere eder. Nasıl ki karın bölgemizi daha genç göstermek için karın egzersizi yapıyoruz, yüz egzersizi ile de yüzümüzü gençleştirebiliriz. Spor tüm vücudu rejenere ediyor, bölgesel spor o bölgeyi gençleştiriyor. Gençleşmenin tartışmasız tek cevabı bu. Peki ama yüze spor yaptırmak ne menem bir şeydir? Çok konuşan, çok gülen, yani mimiklerini çok kullanan insanların genel anlamda yüzleri daha geç sarkıyor. Sanıldığı gibi gülme insanı kırıştırmaz. Kırışma zaman içinde oluşan normal bir fenomendir. Sigara içmek ve alkol kullanmak bu süreci hızlandırır. Yüzde kontrollü sayıda ve doğru yapılan egzersiz ise cildi gençleştirir.

✔ Tam olarak ne yapıyor yüzümüze?
Ben yüz germe sırasında yaptığımız işlemi botoksla yapmaya başladım. Buna da botoks lifting diyorum. Yüzü yukarıda tutan adelelere botoks yapmamak, yüzü aşağıya çeken adelelere botoks yapmak esasına dayanan bir yöntem bu. Yüzü a şağı çeken adeleler bloke olup yüzü yukarı çeken adeleler bloke olmayınca yüz yukarı kalkıyor. İşte bu sırada Facial Flex’in aslında bizim hiç yapmadığımız bir şeyi, yüzü yukarı çeken adeleleri çalıştırdığını fark ettim. Facial Flex, normalde hiç yapmadığımız hareketleri yaptırıyor yüzümüze. Düzenli olarak yanağı yukarıda tutan adeleyi çalıştırdığı için göz altı, yanak geçişi yavaş yavaş düzeliyor. Yanak içine saklanmış olan volümü yukarı doğru taşıyor. Düzenli olarak dudağı zorlayarak büzüştürdüğü için cilt altı yağ dokusu kendine geliyor. Günlük kullandığımız mimiklerin çok daha fazlasını yaptığımız zaman rejenerasyon gerçekleşiyor. Dolayısıyla Facial Flex, yanaklarda, dudak çevresinde ve boyunda, yani yüzü yerinde tutan kontrollü bir şekilde egzersiz yaptırdığında yüzün yaşlanmasını durdurur ve ciddi anlamda yaşlanmayı geri döndürür. Yüz kaslarının tonusunu ve kan dolaşımını artırarak yüz, çene ve boyun bölgesindeki sarkmaları önler ve yeniden yapılandırır. Yüze fit görünüm kazandırır.

✔ Ne kadar sürede etkili oluyor?
Tüm vücutta egzersiz yaptığımızda rejenerasyonun yüzde 60’ı ilk üç ayda gerçekleşir. Kalanı da bir seneyi bulabilir. Bir sene sonunda başladığın andan 4-5 yaş daha genç görünürsün. E ğer kişi sigarayı bırakırsa, belki 10 yaş gençleşebiliyor. Önemli olan doğru şekilde doğru sayıda egzersiz yapmak. Kullanmayı bıraktığınızda da yavaş yavaş tekrar bozulmaya başlar, ama başladığın haline dönmen belki 1, belki 2 sene alabilir ve asla seni daha kötü ve hızla yaşlandırmaz.

✔ Bu yöntem için bir mucize diyebilir miyiz?
İnsanın kendi içinde olan iyileştirici potansiyelini ortaya çıkarması açısından faydalı ve kullanımı çok kolay bir cihaz. Burada kullanıcıya önemli tek bir görev düşüyor, o da egzersizini düzenli olarak yapması. Bunu yerine getiren kişi yüzde yüz gençleşiyor, fit görünüm kazanıyor. Çünkü yüz, çene ve boyun kaslarında belirgin tonus artıyor. Facial Flex ile önerilen kullanım süresi günde kesintisiz olarak yapılacak 2 dakika egzersiz ya da 120 adet uygulamadır.

✔ Botoks ve dolgu ile birlikte de kullanıyor musunuz?
Ben botoks ve dolgu uyguladığımız hastalarda neticeyi artırdığına inanıyorum. Botoks yaptığım hastalara botokstan daha fazla işlerine yarayacağını söylüyorum artık. Botoksla yüzü yukarıda tutan adelelere dokunmadığımız için bunlar aynı yönde çalışıyorlar. Botoks hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın Facial Flex ile kombine edilebilir. Bence botoksla iyi netice almak isteyen herkes bu cihazı uygulayabilir.

✔ Facial Flex’i kullanmaya kaç yaşında başlanmalı?
20’li yaşlarda bile başlanabilir, bence bunun yaşı yok. Kimse de geç kalmış değildir, herkes her yaşta başlayabilir. Göz altı yanakları çok erken boşalan 22 yaşındaki bir genç kız, bunu deneyebilir. Ama 30 yaş üzeri herkes bunu kullansın. Ucuz, basit, kullanışlı bir yöntem.