22 Eylül 2020

Tıp Dünyasından Güncel Haberler

ENDONEZYA

Dünyamızın en kalabalık 4. ülkesi olan Endonezya, 7 bin 508 takım adadan oluşmaktadır. Dünyanın en büyük takım ada devleti olan Endonezya Cumhuriyeti, yine dünyanın en büyük Müslüman nüfusuna sahip ülkesidir. Doğusunda Papua Yeni Gine ve Doğu Timor olan Endonezya’nın kuzeyinde Malezya, güneyinde de Avustralya vardır. Endonezya, Filipinler, Singapur, Andaman ve Niobar adalarına da komşudur. 8 ana bölgeden oluşan Endonezya’nın en önemli şehirleri Jakarta, Bali, Sumatra, Medan, Batam, Surabaya, Bandung, Sulawesi, Lombok, Yogyakarta’dır. Ülkenin başkenti ise, Cava Adası’ndaki Cakarta’dır.

260 milyon nüfusu barındıran Endonezya’da kişi başı milli gelir 3 bin 500 dolar olup, ortalama yaşam süresi 70’dir. 900 milyar dolar gayri safi hasılası olan ülkenin en büyük geliri petrol, doğalgaz, orman ürünleri ve balıkçılıktandır. 300 farklı etnik gruptan oluşan, 250 farklı dil konuşulan ülkenin en çok tercih edilen adası Bali olsa da, tüm adaları muhteşem bir zenginliğe sahiptir. Tropikal kuşakta yer alan Endonezya’da, birçok volkanik dağ da bulunmaktadır.

Kış mevsiminin yaşanmadığı Endonezya’ya ülkenin kuru ayları sayılan Nisan- Ekim ayları arasında gidilmesi salık verilir. Endonezya adalarında ticaret ağı kuran Hollanda, 1798’de yönetimi doğrudan Hollanda Krallığı’na bağlamıştır. 2. Dünya Savaşı sırasında Japonya tarafından işgal edilen Endonezya’nın bağımsızlık mücadelesi 26 Aralık 1949’da başarıyla son bulmuştur.