Diyabette geri ödeme mücadelesi

50’inci Diyabet Kongresi öncesinde basın mensuplarıyla bir araya gelen kongre ve STK yöneticileri, hastalıkla ilgili  son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Kongrede tartışılacak gelişmelerden oral ve solunum yoluyla insülin alımı ve tek kullanımlık enjeksiyonu henüz öneremeyeceklerini söyleyen uzmanlar, kök hücre tedavisiyle ilgili haberlere de dikkat çekerek, henüz bu yöntemle ilgili bir sonuç alınmadığı uyarısında bulundu. Toplantıda dikkat çekilen bir başka önemli konu başlığı da önleyici tedavi oldu. Dünyada artık diyabeti önleyici tedavilerin ön plana çıktığını belirten uzmanlar, diyabete yatkın kişiler için üretilen ilacın SGK tarafından mutlaka geri ödeme kapsamına alınması gerektiğini, STK’ların bu konuda devleti ikna etmek için yoğun bir çaba verdiklerini kaydetti.

“TIPTA YENİ ORTA ÇAĞ YAŞIYORUZ”

“Türk Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, konuşmasına “Tıpta yeni bir Orta Çağ yaşandığı” şeklinde tespitle başlarken, bu süreçte kongrelerin çok daha önemli hale geldiğini vurguladı. “Yeniden otlarla, bitkilerle tedavi sürecine dönüyoruz. Konusunda uzman olan olmayan, tıpla ilgisi bulunan bulunmayan herkesin tıpla ilgili yorum yaptığı bu süreçte bilim adamlarının bilgilerini paylaştığı kongreler büyük önem kazanıyor” diyen Prof. Dr. Yılmaz, kök hücre tedavi yöntemleri ile ilgili olarak şu uyarda bulundu: “Diyabeti radikal olarak ortadan kaldırabilecek bildiğimiz bir yöntem yok. Oluş mekanizması çok komplike. Kök hücreden elde edilen hücre, sofistik insülin salgılayamıyor. Bu yöntemle ilgili teknik sorunlar var, bunlar üzerinde çalışılıyor” dedi.

“MEVCUT TEDAVİYE DEVAM EDİN”

Genetik tedavilerle ilgili çalışmaların sürdüğünü belirten 50. Diyabet Kongresi Başkanı Prof. Dr. Ali Rıza Uysal da, “İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde başarılı sonuçlara ulaşıldı, ancak henüz klinikte yerini almamıştır” uyarısında bulundu. Oral yollarla alınan ilaçlarla ilgili bir soruyu yanıtlayan Prof. Dr. Uysal, “Bunlar aynı sonucu vermesi için geliştirildi, fakat şu anda bu sonuçlarda emin değiliz. Ben şimdilik mevcut tedaviye devam edilmesini tavsiye ederim” dedi. Kongrenin genel sekreteri Prof. Dr. Demet Çorapçıoğlu tek kullanımlık enjeksiyonla ilgili soruyu, “Her hastanın insülin ihtiyacı farklıdır. Çocuklar için bir kereliğine, alıştırmak amacıyla tavsiye edilebilir ama ideali insülini her yerde yanında bulundurmalarıdır. Kaç yaşında olursa olsun insülini değişen oranlarda kalemle kendisi yapabilmelidir” şeklinde yanıtladı.

diyabet
AMELİYATIN OLUMSUZ SONUÇLARI VAR

Tip II diyabette ameliyat yöntemi ile ilgili bir soru üzerine söz alan Türk Diyabet Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. Hasan İlkova, 7 milyon hastada cerrahi tedavinin kullanılmasının bir öneri olarak sunulmasının doğru olmadığını belirterek, “Bu ameliyatı yapan çok az kişi var. En yoğun yapan birkaç yüz kişiye yapabilir, toplamda milyonlarca kişiden sadece birkaç bininin ameliyat edilebilir. Ameliyat seçilmiş vakalarda faydalı olabilir ama diyabetin çaresi değil, olamz da” diye konuştu. Prof. Dr. Yılmaz da, ameliyatın ileri dönem sonuçlarının henüz bilinmediğine dikkat çekerek, operasyondan belli bir süre sonra osteoporoz, böbrek taşı, vitamin eksikliği ortaya çıktığını söyledi. Yılmaz, “Sadece kitle endeksi 40’ın üzerinde, başka hiçbir tedavi olanağı kalmamış hastalarda onaylıyoruz. Sağlam dokuyu keserek yapılan operasyonların uzun dönem sonuçlarını bilmiyoruz” diye konuştu.

Prof. Dr. Hasan İlkova, günümüzde diyabetten korunmanın ön plana çıktığına da dikkat çekerken, şunları söyledi: Korunma için ödeme sisteminin değiştirilmesini bekliyoruz. Diyabet riski taşıyanlar için ilacın geri ödemesinin SGK tarafından yapılmasını tavsiye ediyoruz. Cemiyetin ve Vakfın bu konuda çalışmaları var, umarız bu çabalar ciddiye alınır diye umut ediyoruz.”

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş