21 Eylül 2020

Tıp Dünyasından Güncel Haberler

Böbrek Naklinde Organ Doğurtma Yöntemi

İSPANYA’da bulunan Barcelona Üniversitesi’ne bağlı Hospital Clinic’in Böbrek Nakli Merkezi Nefroloji ve Üroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Josep M. Campistol ve ekibinin 65 kadın verici üzerinde başarıyla uyguladığı ‘Transvajinal Yöntemle Böbrek Vericisi Operasyonu’nun 2012 yılı sonunda Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi’nde de uygulanması planlanıyor.
Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serdar Kaçar ve ekibinin davetlisi olarak Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi’ni ziyaret eden Prof. Dr. Campistol, kadın vericiden vajinal yolla böbrek alımının donörde yara izi meydana getirmediğini belirterek, “Böbreklerini veren kadın donörler, bu yöntem sayesinde, 24 saat sonra hastaneden taburcu oluyor” dedi.
Organ naklindeki son gelişmelerin paylaşıldığı uluslararası bir toplantı için Türkiye’ye gelen Prof. Dr. Campistol, organ nakli alanında Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biri olan Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi’ni ziyaret etti. Prof. Dr. Campistol, böbrek naklinde çığır açacak ‘Organ Doğurtma’ olarak da adlandırılan “ransvajinal Böbrek Vericisi Operasyonu”nun Barcelona Üniversitesi’nde kendisinin başında bulunduğu bir ekip tarafından bugüne dek 65 hasta üzerinde uygulandığını ve çok başarılı sonuçlar alındığını kaydetti.