22 Eylül 2020

Tıp Dünyasından Güncel Haberler

Avrupa Kardiyoloji Derneği: Tıp kitaplarını yeniden yazabilecek çalışma

AstraZeneca’nın Forziga ilacının böbrek hastalığı risklerini %39 azalttığını gösterdi

Yazar: Kyle Blankenship (30 Ağustos 2020 11:00)

Forziga, tip 2 diyabeti olan veya olmayan kalp yetmezliği hastaları için Mayıs ayında çok önemli bir FDA onayı aldı. (AstraZeneca)

Forziga’nın diyabeti olan veya olmayan kalp hastaları için Mayıs’ta FDA onayını almasıyla birlikte AstraZeneca, SGLT2 diyabet ilaçlarının geleceğini yeniden yazıyor. Şirket şimdilerde böbrek hastalığında kuralları yeniden belirleme peşinde. Erken sonlandırılan kritik bir çalışmadan çıkan veriler de bunu destekler nitelikte.

Pazar günü Avrupa Kardiyoloji Derneği’nin (ESC) her yıl düzenlenen sanal toplantısından çıkan son haberlere göre Forziga, tip 2 diyabeti olan veya olmayan kronik böbrek hastalarında böbrek fonksiyonunun kötüleşmesi, son dönem böbrek hastalığı başlangıcı ve böbrek hastalığı veya kardiyovasküler hastalık kaynaklı ölüm riskini plaseboya kıyasla %39 oranında azaltıyor.

AstraZeneca’nın “devrim niteliğinde” olarak değerlendirdiği bulgulara göre Forziga’nın Dapa-CKD çalışmasında, önemli bir ikincil sonlanım noktası olarak ilacın tüm nedenlere bağlı ölüm riskini de plaseboya kıyasla %31 oranında azalttığı görüldü. Bu sonuçlar, diyabet teşhisi alıp almadığına bakılmaksızın tüm hastalarda tutarlık gösterdi.

Esasen kan şekerini dengelemek için onaylanan bir SGLT2 inhibitörü olan Forziga, bir ilke imza atarak diyabeti olan veya olmayan kalp yetmezliği hastalarındaki ciddi kardiyovasküler olay riskini azaltmaya yönelik olarak Mayıs’ta FDA onayı aldı.

AstraZeneca, böbrek hastalığına dair bulgularını kalp yetmezliği verileriyle hemen hemen aynı şekilde lanse ederek sonuçların bir “dönüm noktası” olduğunu ve “kuralları yeniden belirleyeceğini” söyledi. Johnson & Johnson’ın Invokana adlı ilacının diyabetik böbrek hastalığı için FDA onayı bulunsa da, Forziga’nın alacağı bir onay onu diyabeti olmayan böbrek hastaları için piyasadaki ilk SGLT2 konumuna getirebilir.

AstraZeneca’nın ABD tıp departmanı biyofarmasötikler başkan yardımcısı Rachele Berria, “Keşke benim tıp kitaplarımda da böyle veriler olsaydı. Bu veriler gerçekten o kitapları yeniden yazacak potansiyele sahip” şeklinde konuştu.

AstraZeneca’nın Forziga adlı ilacı, böbrek hastalığı çalışmasının erken sonlandırılması yeni ve önemli verilerle destekledi

AstraZeneca, elindeki verilere göre “Forziga’nın faydalarını beklenenden daha erken gösterdiğini” belirterek Mart ayının başlarında çalışmayı durdurduktan sonra geçtiğimiz ayın sonunda önemli bulgularını sundu.

AstraZeneca’nın kardiyovasküler ve metabolik hastalıklardan sorumlu başkan yardımcısı Kiersten Combs, Forziga’nın sunduğu yeni verilerin diyabet, kardiyovasküler hastalık ve böbrek hastalığına yönelik “örtüşen” tedavi olanaklarının artırılmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Bunun “kronik böbrek hastalığı tedavisini tamamen dönüştürebileceğini” de ekledi.

Forziga, Ağustos 2019’da FDA tarafından hızlı incelemeye alınmıştı. AstraZeneca, uluslararası düzenleyici kurumlarla birlikte inceleme yapılması için başvuruda bulunmayı planlıyor.

 

Kaynak:

https://www.fiercepharma.com/pharma/esc-astrazeneca-s-farxiga-cuts-kidney-disease-risks-by-39-possible-rewrite-treatment