18 binden fazla adadan oluşan ülke: MALEZYA

Aslında Malezya’yı, “ada ülkeler” kategorisinde değerlendirmek çok da mantıklı değil… Ancak, ülkeler konusunda bir araştırma yaptığınızda “Malezya”nın “ada ülke” olarak değerlendirildiğini göreceksiniz. Bu nedenle şimdi sizlere “Malezya”yı tanıtalım. 18 binden fazla ada devletinin birleşmesiyle oluşan Malezya, Güneydoğu Asya’da yer alan, doğu ve batı olarak iki kara parçasına ayrılmış, 13 eyaletten meydana gelen, “seçmece krallık”la yönetilen federe bir ülkedir.

28 milyon nüfuslu Malezya halkının yüzde 55’i Malay, yüzde 25’i Çinli, yüzde 10’u Hintli yüzde 10’u da diğer etnik kökenlidir. 13. yüzyıla kadar 500 yıl süreyle, Srivicala Hindu ve Buddha’cı krallığının bir parçası olarak Sumatra’dan yönetilen Malezya’nın, 1956’da İngiltere-Malezya konferansından sonra 1957’de İngiliz Milletler Topluluğu içinde kalması şartı ile bağımsızlığı kabul edildi. Ekonomik açıdan kendi kendine yeterli olan Malezya, güçlü bir sermaye yatırımına sahip ve yüzde 7 işsizlik oranı ile sürekli gelişim içerisindedir.

Kişi başı milli geliri 8.617 USD olan Malezya, milli hasılasının yüzde 18’ini imalattan, yüzde 23’ünü tarımdan, yüzde 4’ünü de madencilikten elde ediyor. Orman ürünleri açısından zengin olan Malezya’nın en önemli ürünleri kauçuk, hindistan cevizi, pirinç, muz, patates, ananas, hurma, mısır, çay, tütün… Ekvatoral iklime sahip Malezya, Muson rüzgarlarının etkisiyle Ocak ve Mayıs ayları arasındaki sürekli yağışlar yüzünden yüzde 80 civarında bir neme sahiptir.

Konfederasyonu oluşturan federal eyaletleri krallıkla yönetilen Malezya, BM, D-8, İslam Konferansı Örgütü, Asya Pasifik Ekonomik İşbirligi, İngiliz Milletler Topluluğu ve IMF gibi birçok uluslararası örgüte üyedir. Turizm açışından mutlaka ziyaret edilmesi gereken Malezya, insan sentezindan oluşan bir ülkedir.

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş